Діти

Немовля крекче, сопе і рохкає у сні? Розповідаємо, чому це відбувається

Той, хто придумав вислів «спить як немовля», швидше за все, ніколи не намагався заснути поряд з цим немовлям.
Новонароджені діти не тільки часто прокидаються, але ще й між пробудженнями сплять досить неспокійно і видають купу дивних звуків.
Про що говорять ці звуки і нормальні вони взагалі?

«Немовлята дійсно видають безліч звуків», – підтверджує педіатр Рейчел Уэллетт. Вони взагалі можуть бути нестерпно гучними з їх бульканням, хропінням, свистом, гикавкою, кашлем, позіхами, чханням і кряхтением.

Новонароджені ще тільки вчаться дихати у великому світі за межами маминого живота, а тому цей процес у них супроводжується різними звуками – від умилительних до дуже дивних.

Абсолютно нормально, якщо ваша дитина видає дивні звуки уві сні.

Однак якщо якісь з них здаються вам тривожними – не забудьте обговорити це з педіатром.

Нерівномірно дихає

Уэллетт зазначає, що діти дихають носом, а їх частота дихання може сильно відрізнятися від частоти дихання дорослих людей. Під час сну немовля може робити 30-40 вдихів в хвилину, у той час як дорослі зазвичай роблять все 12-20 вдихів в хвилину.

Не лякайтеся, якщо ви раптом почуєте кілька швидких вдихів, а потім невелику паузу перед тим, як дитина знову почне дихати – це абсолютно нормально, і переважна більшість дітей перестає так робити вже до шести місяців.

Хропе, свистить і фиркає

Ще під час спокійного дитячого сну можна нерідко почути хропіння або свист. «Уривчастий свист може бути пов’язаний з вузькістю носового ходу немовляти, – пояснює Уэллетт. – Але найчастіше це пов’язано з козявками».

Більшість дітей з’являються на світ із закладеним носом (не дивно – вони провели в навколоплідної рідини цілих дев’ять місяців), а тому пирхання, кашель і чхання допомагають їм позбавитися від зайвої слизу в дихальних шляхах. Також дитячий хропіння нерідко буває пов’язаний з дуже маленьким розміром ніздрів, і проходить по мірі росту дитини.

Крекче і тужиться

Багато немовлята час від часу крекчуть уві сні – це може говорити про травних процесах. «Більшість дітей крекче, коли працює їхня травна система, і вони вчаться какати, писати і випускати гази», – говорить Уэллет.

Кректання не завжди свідчить про запорі: «Навіть якщо ви чуєте, що вони тужаться, це просто означає, що вони намагаються розібратися в тому, які м’язи їм треба напружувати для того, щоб впоратися із завданням».

Інші звуки, наприклад прицмокування губами або смоктання пальців і рук, можуть говорити про те, що дитина голодна, і скоро прокинеться з плачем.

У більшості випадків, якщо дитина здорова, росте, набирає вагу і розвиває нові навички у відповідності з віком, дивна поведінка під час сну не повинно хвилювати його батьків.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Тривожними ознаками є: утруднене або надто часте дихання, проблеми з годуванням і поганий набір ваги, довгі напади плачу, які неможливо заспокоїти.

Кректання також може бути симптомом проблем зі здоров’ям, якщо його ритмічно чутно при кожному вдиху дитини, якщо особа і бліднуть губи дитини, а також якщо створюється відчуття, що кожен вдих дається дитині важко. У випадках слід звернутися до лікаря.

Ще одна проблема, яка може бути пов’язана з «музичним» дитячим сном (навіть якщо лікар підтвердив, що всі ці звуки абсолютно нормальні) – це поганий сон батьків. Молодим батькам буває важко заснути навіть у повній тиші, а якщо над вухом у них постійно скрипить, крекче, сопе і шморгає немовля, то це і зовсім ризикує перетворитися в нездійсненне завдання.

Варіантів рішення проблеми (крім того, як перетерпіти перший, самий неспокійний період життя дитини) кілька: наприклад, ви можете відсунути ліжечко трохи далі від вашому ліжку, спати поряд з дитиною позмінно (в той час як інший батько повноцінно відпочиває в тиші) або використовувати «білий шум», який допоможе заглушити сторонні звуки.